Založ si blog

Tuhársky kras a Magnezitka v Lovinobani (foto)

Tuhársky kras je najmenšie krasové územie na Slovensku. Je vyhraničené katastrami obcí Ružiná, Mýtna, TUhár a Divín. Typickými horninami krasového územia sú vápence a dolomity, no do ich polôh sa v Tuhárskom krase dostáva množstvo metamorfovaných – premenených hornín ako je jedinečný „Tuhársky mramor“ a „hornina magnezit“. Obe tieto horniny vznikli pri hlbinnej premene vápencov, pri veľkom tlaku a vysokej teplote. Postupom času sa pohybom regionálnych zemských dosiek dostali z väčších hĺbok na povrch a ľudia ich začali ťažiť a využívať. Najskôr to bol vápenec, ktorý sa ťažil na Ružinej, neskôr to bol magnezit, ktorý sa ťažil v jednej z okrajových doliniek pri Divíne v bani „Ružiná“, pričom na jeho prepravu k železnici a magnezitke na Lovinobáni, ktorá sa začala budovať v roku 1923, sa používala lanovka dopravujúca magnezitovú rudu z bane RUžiná cez mokrade poniže obce Divín a pohorie Divínsky háj až k nákladnej železničnej stanici Lovinobáňa. Výroba kvalitných žiaruvzdorných tehál, ktorou sa magnezitové závody na „Báni“ preslávili vydržala až do roku 2006, kedy sa pre vysoké vstupné náklady výroba v magnezitke Lovinobáňa ukončila. Odvtedy závod – technická pamiatka chátra.

Slovenský Vodohospodársky podnik začal vypúšťať vodnú nádrž Ružiná

21.09.2019

Kvôli oprave telesa hrádze a mechanizmu na vypúšťanie vody, z vodnej nádrže Ružiná, začal Slovenský vodohospodársky podnik a.s., s vypúšťaním vody z priehrady Ružiná. Nízka hladina vody viac »

Pár fotiek výrubu drevín pod R2 Mýtna – Tomášovce

20.09.2019

Dnes (20.9. 2019) v Bratislave protestujú študenti proti klimatickej zmene - globálnemu otepľovaniu a za opatrenia, ktoré by klimatickú zmenu zbrzdili. Zatiaľ čo študenti protestujú, tak po celom viac »

Pohľad na krajinu v okolí obce Mýtna, ktorá sa čoskoro kvôli výstavbe R2 nenávratne zmení (video)

20.09.2019

Severný Novohrad bol donedávna vyhľadávaným miestom návštevníkov pre krásnu prírodu a pokoj. To sa postupne mení. V prípade obce Mýtna došlo k radikálnemu zásahu do kvality územia povolením viac »

Čile / demonštrácia / protest /

Čile predĺžilo výnimočný stav, počet obetí nepokojov sa zvýšil na sedem

21.10.2019 07:57

Polícia a armáda použili slzotvorný plyn a vodné delá voči protestujúcim po tom, ako zrážky súvisiace s protestmi proti zvyšovaniu cien a sociálnej nerovnosti pokračovali tretí deň po sebe.

Louvre / Paríž /

V Louvre v Abú Zabí vystavia najstaršiu perlu na svete

21.10.2019 07:05

Uhlíkovou metódou C14 sa podarilo zistiť, že vrstvy perleťovej hmoty na perle pochádzajú z rokov 5600 a 5800 pred naším letopočtom.

OSN Klimatický summit SR / Zuzana Čaputová /

Čaputová pozvala na návštevu SR člena japonskej cisárskej rodiny

21.10.2019 06:18

Stalo sa tak počas stretnutia s japonským premiérom Šinzóom Abem v paláci Akasaka v Tokiu.

úrok, percento, peniaze, hypotéka, sporenie

Siahnu ľuďom na vklady? Banky zvažujú mínusové úroky

21.10.2019 06:00

Úroky na bežných účtoch sú tesne nad nulou a banky za rôzne úkony inkasujú čoraz vyššie poplatky. Zdá sa však, že nemusí zostať len pri tom.