Minulú jeseň som sťahoval korýtka, ryby a raky z odrezaného koryta Detvianskeho potoka. Jednalo sa asi o 300 m dlhý úsek, ktorý mal byť zasypaný a na jeho mieste sa mal postaviť kruhový objazd a výjazd z rýchlostnej cesty R2. Na tom tristo metrov dlhom úseku potoka ostali desiatky tisíc rýb, tisícky korýtok a stovky rakov, a mnoho užoviek, ktoré sa ale presťahovali samé, čím nám ušetrili náklady na sťahovanie ich biomasy/tiel 🙂
Sám som bol prekvapený aké množstvo zvierat na tak krátkom úseku potoka žije, no potom som si uvedomil prečo to tak je.. Nejednalo sa totiž o zregulovaný potok, boli tu zachované meandre, hlbočiny, podmyté brehy s brehovou vegetáciou, rôzny substrát dna na vytieranie rýb. Myslím si, že tento kúsok nezregulovaného potoka mal najvyššiu biodiverzitu/druhovú bohatosť ale aj početnosť populácií jednotlivých druhov, najmä rýb, kôrovcov a mäkkýšov v území katastra v ktorom sa nachádza. Ja to síce len odhadujem, pretože zrátať sa to nedalo, no podľa mňa bolo na 300 m dlhom úseku potoka okolo 60 000 tisíc rýb, 2000 tisíc korýtok a 1500 rakov . Mnoho z nich sa podarilo zachrániť a preniesť do nového koryta potoka. Mnoho rýb však ulovili vtáky (rybárik riečny, volavka popolavá, či kormorán čierny ), hlodavce a možno aj vydra riečna.
Napriek tomu, že sa mohlo zachrániť aj viac zvierat, bol som spokojný s tým čo sa podarilo pozbierať a preniesť naspäť do živého toku. Na Slovenské pomery to bol neskutočný výkon. Na viac sa podarilo zabezpečiť, aby sa väčšia časť z odrezaného úseku potoka nezničila ale, aby na nej ostal brehový porast a pôvodné koryto, ako tz. mokraďný biotop s množstvom funkcií, ako zvlhčovanie mikroklímy, zachytávanie prachu ap. To bolo všetko, čo sa dalo v danej situácii urobiť.
—————————————————————————————–
Asi po 9 mesiacoch som sa na odrezaný úsek potoka vrátil a prešiel som si ho. Najmä preto, že poklesla voda v hlbočinách a ja som si mohol pozrieť, koľko korýtok riečnych v starom koryte ostalo a uhynulo. To som mohol zistiť na základe nálezov ich lastúr na kameňoch alebo v bahne.
Napriek tomu, že bolo naozaj teplé leto, tak v hlbočinách mŕtveho ramena potoka bolo ešte relatívne dosť stagnujúcej vody a keďže som mal so sebou podberák, tak som ho len tak zo zvedavosti skúsil strčiť do vody, či niečo neulovím.. A stalo sa niečo neuveriteľné.. Z vody som vylovil 4 jalce hlavaté, prípadne maloúste.. V tej chvíli mi to bolo jedno, pretože som vytiahol 4 prúdomilné ryby, vraj náročné na kyslík vo vode, no vytiahol som ich z hlbočiny mŕtveho ramena potoka v ktorej už 9 mesiacov netiekla voda.
Príroda je proste fascinujúca ..
V tomto druhom videu je Trocha odbornejší výklad a živšie rozprávanie 🙂
++++++++++ ...
Celá debata | RSS tejto debaty